WE WORK IN HOURS:Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?

Integracja

Inteligentny dom jest  zintegrowanym systemem popularnych i powszechnie znanych urządzeń. To co włączymy do takiego systemu, zależy od nas. Może to być system oświetlenia, ogrzewanie, telewizja czy okna. Takie centralne zarządzanie z wyświetlacza jednego urządzenia pozwalają nam na dokładną kontrolę całego domu. Okna to jeden z tych elementów naszego domu, który jest odpowiedzialny zarówno za oszczędność energetyczną, wentylację naszych pomieszczeń i naturalne oświetlenie wpływające do naszego domu.
 
Do systemu inteligentnego domu możemy podłączyć rolety, tak by podnosiły się o zaprogramowanej przez nas godzinie. Wyobraźmy sobie ranne światło będące nas po doskonale przespanej nocy. Nie musimy wstawać z wygodnego łóżka, by o odpowiadającej nam godzinie rolety podniosły się same. W podobny sposób możemy zaprogramować uchylanie się okien by wywietrzyć wybrane pomieszczenie. 

Bezpieczeństwo i kontrola

Istotnym aspektem jest również kontrolowanie tego czy okno jest uchylone. Pomieszczenia z piecykami gazowymi wymagają nie tylko wentylacji w pomieszczeniu z podgrzewaczem, lecz potrzebują zbalansowanej cyrkulacji powietrza w całym domu. Ponadto dzięki systemowi inteligentnego domu, możemy sprawdzać zdalnie czy nasze okna są zamknięte i w dowolnym momencie je zamknąć. Taką możliwość pokochają osoby zapominalskie czy lubiące wyjazdy.

Nowoczesny komfort

Okna coraz częściej wykorzystują bardziej zaawansowane technologie. Podobnie jak w przypadku okien PRIVA-LITE, kontrolujących przezroczystość tafli, nasze okna wyposażone mogą być wyposażone w szybę grzewczą. Takie rozwiązanie oferuje tzw. "Gorące okno" VEKA SL82. Podgrzewana szyba EGLAS pozwala na wykorzystanie okna jako źródła ogrzewania. Takie okno wpisane w system inteligentnego domu, może być spersonalizowane w wielu aspektach i w miarę zmiany warunków pogodowych czy pory roku, może pomóc utrzymać w równowadze straty ciepła. Wyobraźmy sobie sytuację gdy w wyjątkowo ciepły i słoneczny dzień, sensory podłączone pod system inteligentnego domu automatycznie wyłączają ogrzewanie naszej szyby i lekko rozszczelniają okno tak, by gdy wrócimy do domu, zastać naszą ostoję, nie tylko ciepłą, rozświetloną i świeżą, lecz wykorzystującą minimalny nakład energetyczny, który odzwierciedli się pod koniec miesiąca w rachunkach za zużycie energii. 

Wachlarz możliwości

Warto pamiętać, że do systemu Inteligentnego Domu podłączone jest wiele urządzeń, więc liczba kombinacji i personalizacji naszych okien rozszerza się wraz z ilością wszystkich podsystemów. Chcemy by słoneczny dzień, zamienił się w ciemną salę kinową za każdym razem gdy włączamy telewizor, czy może nie znosimy przeciągów, a system automatycznie zamknie odpowiednie okna gdy zapragniemy wietrzyć konkretne pomieszczenie? Być może od którejś godziny przeszkadza nam hałas w trakcie planowanej drzemki i chcemy wykorzystać dźwiękoszczelne właściwości okna PASSIV-LINE S?
 
Inteligentny dom to rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić. Funkcjonalność i oszczędność naszego domu wzrasta wraz z komfortem jaki czerpać będziemy ze zintegrowanego systemu domowych urządzeń - również okien.