Pracujemy w godzinach:Pn-Pt - 8:00 - 16:00
 
Zadzwoń do nas:+48 89 741 32 48
To może cię zainteresować

Dzisiaj skupimy się na oknach, które posiadają szprosy. Okna ze szprosami są wykorzystywane w architekturze już od wielu lat, ale czy obecny minimalizm sprzyja wykorzystywaniu ich w architekturze? Czy warto się na nie zdecydować?

Szprosy - czym właściwie są?

Zacznijmy od przedstawienia czym tak naprawdę są szprosy wykorzystywane w oknach. W prostym tłumaczeniu szprosy to listewki, które dzielą szybę na mniejsze części. Inaczej nazywane są szczeblinami. Dawniej wykorzystywano je w domach klasycznych, pałacach oraz w dworkach. Szczebliny mają sprawić, że okno będzie wyglądało jeszcze bardziej estetycznie.

Ciekawostka

Obiekty, w których zostały wykorzystane szprosy w Polsce to:

  • Pałac Branickich w Białymstoku
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Pałac w Nakomiadach
  • Pałac w Łężanach
  • Pałac Belwederski w Warszawie

Rodzaje szprosów

Szprosy możemy podzielić na dwa rodzaje: międzyszybowe i naklejane na pakiet szybowy. Szprosy międzyszybowe możemy zamówić w dowolnej okleinie dopasowanej do okna, w kolorze złotym czy srebrnym oraz pomalowane na dowolny kolor z palety RAL. Dostępne są też w kilku szerokościach.

Szprosy naklejane wykonane są z PVC i występują w tych samych okleinach, co stolarka okienna. Mogą występować samodzielnie jako szpros naklejony na zewnątrz pakietu szybowego lub jako tzw. szpros wiedeński , czyli szpros naklejany łącznie z tzw. ślepym szprosem , który umieszczany jest wewnątrz pakietu szybowego i imituje podział na mniejsze pakiety szybowe. Podobnie jak szprosy międzyszybowe, również szprosy naklejane dostępne są w kilku szerokościach.

SZPROSY: TAK CZY NIE?

Niewątpliwą zaletą jest to, że szprosy mają zastosowanie w architekturze szczególnie, jeśli istotne jest odwzorowanie wszelkich detali. Szprosy międzyszybowe można bowiem giąć w łuki czy koła. Można też z nich wykonać wiele innych nietypowych kształtów np. romby czy łączenie szprosów pod kątem. Często wykorzystuje się je w renowacji pałaców czy dworków. Coraz częściej też szprosy pojawiają się w nowoczesnych i wielkomiejskich projektach architektonicznych, głównie w stylu industrialnym.

Minusem, jeśli zdecydujemy się na szprosy międzyszybowe jest niewątpliwie pogorszenie się współczynnika przenikalności cieplnej okna nawet o 30%. Należy mieć również na uwadze, że może wystąpić zjawisko tzw. „dzwonienia szprosów”. Zjawisko to zależne jest od wielu czynników zewnętrznych takich jak: temperatura , ciśnienie powietrza ,usytuowanie budynku względem stron świata , podmuchy wiatru , bliskość dróg i występuje, kiedy nastąpi kontakt szprosu ze szkłem .

Decydując się na szprosy musimy też pamiętać, że wybierając zbyt gęste ich ułożenie możemy znacznie ograniczyć dopływ światła dziennego do naszych pomieszczeń.

Czy to dobry pomysł?

Montaż szprosów w oknach w architekturze zabytkowej to nieodłączny element, który przywraca dawny blask zapomnianym przez lata pałacykom czy dworkom. W nowym budownictwie okna ze szprosami najczęściej zostają zastąpione dużymi przeszkleniami, dzięki którym do naszego wnętrza wpada więcej światła. Jednak w najnowszych trendach możemy coraz częściej znaleźć zastosowanie szprosów w miejskiej architekturze np. w nowoczesnych loftach czy apartamentach.

Ostateczna decyzja zależy od inwestora. Dlatego warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami www.adams.com.pl