Dzisiaj skupimy się na oknach, które posiadają szprosy. Okna ze szprosami są wykorzystywane w architekturze już od wielu lat, ale czy obecny minimalizm sprzyja wykorzystywaniu ich w architekturze? Czy warto się na nie zdecydować?
Szprosy - czym właściwie są?
Zacznijmy od przedstawienia czym tak naprawdę są szprosy wykorzystywane w oknach. W prostym tłumaczeniu szprosy to listewki, które dzielą szybę na mniejsze części. Inaczej nazywane są szczeblinami. Dawniej wykorzystywano je w domach klasycznych, pałacach oraz w dworkach. Szczebliny mają sprawić, że okno będzie wyglądało jeszcze bardziej estetycznie.
Ciekawostka
Obiekty, w których zostały wykorzystane szprosy w Polsce to:
- Pałac Branickich w Białymstoku
- Zamek Królewski w Warszawie
- Pałac w Nakomiadach
- Pałac w Łężanach
- Pałac Belwederski w Warszawie
Rodzaje szprosów
Szprosy możemy podzielić na dwa rodzaje: międzyszybowe i naklejane na pakiet szybowy. Szprosy międzyszybowe możemy zamówić w dowolnej okleinie dopasowanej do okna, w kolorze złotym czy srebrnym oraz pomalowane na dowolny kolor z palety RAL. Dostępne są też w kilku szerokościach.
Szprosy naklejane wykonane są z PVC i występują w tych samych okleinach, co stolarka okienna. Mogą występować samodzielnie jako szpros naklejony na zewnątrz pakietu szybowego lub jako tzw. szpros wiedeński , czyli szpros naklejany łącznie z tzw. ślepym szprosem , który umieszczany jest wewnątrz pakietu szybowego i imituje podział na mniejsze pakiety szybowe. Podobnie jak szprosy międzyszybowe, również szprosy naklejane dostępne są w kilku szerokościach.
SZPROSY: TAK CZY NIE?
Niewątpliwą zaletą jest to, że szprosy mają zastosowanie w architekturze szczególnie, jeśli istotne jest odwzorowanie wszelkich detali. Szprosy międzyszybowe można bowiem giąć w łuki czy koła. Można też z nich wykonać wiele innych nietypowych kształtów np. romby czy łączenie szprosów pod kątem. Często wykorzystuje się je w renowacji pałaców czy dworków. Coraz częściej też szprosy pojawiają się w nowoczesnych i wielkomiejskich projektach architektonicznych, głównie w stylu industrialnym.
Minusem, jeśli zdecydujemy się na szprosy międzyszybowe jest niewątpliwie pogorszenie się współczynnika przenikalności cieplnej okna nawet o 30%. Należy mieć również na uwadze, że może wystąpić zjawisko tzw. „dzwonienia szprosów”. Zjawisko to zależne jest od wielu czynników zewnętrznych takich jak: temperatura , ciśnienie powietrza ,usytuowanie budynku względem stron świata , podmuchy wiatru , bliskość dróg i występuje, kiedy nastąpi kontakt szprosu ze szkłem .
Decydując się na szprosy musimy też pamiętać, że wybierając zbyt gęste ich ułożenie możemy znacznie ograniczyć dopływ światła dziennego do naszych pomieszczeń.
Czy to dobry pomysł?
Montaż szprosów w oknach w architekturze zabytkowej to nieodłączny element, który przywraca dawny blask zapomnianym przez lata pałacykom czy dworkom. W nowym budownictwie okna ze szprosami najczęściej zostają zastąpione dużymi przeszkleniami, dzięki którym do naszego wnętrza wpada więcej światła. Jednak w najnowszych trendach możemy coraz częściej znaleźć zastosowanie szprosów w miejskiej architekturze np. w nowoczesnych loftach czy apartamentach.
Ostateczna decyzja zależy od inwestora. Dlatego warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami www.adams.com.pl