Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu

Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.

Niezbędna jest wentylacja

Aby poprawić jakość powietrza w domu, musimy skupić się na wentylacji. Właściwe wietrzenie domu przyniesie ogromne korzyści Tobie i Twojemu mieszkaniu. Najprostszą formą wentylacji mechanicznej jest zastosowanie wentylatorów wyciągowych w połączeniu ze szczelinowymi otworami wentylacyjnymi (nawiewnikami) w oknach. Powietrze jest wydobywane z pomieszczeń, w których wytwarzana jest wilgoć, z łazienek i kuchni. Świeże powietrze jest zasysane do domu przez otwory wentylacyjne umieszczone w przeszkleniach. Obecnie we wszystkich nieruchomościach, już na etapie

projektu przykłada się dużą wagę to rozmieszczenia tzw. kratek wentylacyjnych. Myśląc o oknach musimy brać pod uwagę możliwość doprowadzenia świeżego powietrza. Wysoka izolacyjność okien to niekwestionowana zaleta, jednak musimy mieć nad nią kontrolę, choćby dzięki możliwości rozszczelnienia okna lub zamontowania wspomnianych wcześniej nawiewników.

Po pierwsze: pozbądź się kondensacji

58% właścicieli domów deklaruje, że spotkało się z negatywnymi skutkami kondensacji w swoich nieruchomościach. Ten szczególny problem nasila się szczególnie w okresie zimowym gdy w naszym domu wzrasta poziom wilgotności powietrza. Gorące powietrze jest niejako uwięzione w pomieszczeniu i osadza się na chłodnych powierzchniach. Brak wystarczającej wentylacji i wysoka różnica temperatur sprawia że na szybach, kafelkach i drzwiach formują się kropelki wody. Najbardziej narażone na negatywne skutki kondensacji są kuchnie, łazienki i pomieszczenia z balkonem. Co ciekawe, dom w którym żyje czteroosobowa rodzina dzięki temu zjawisku, potrafi wytworzyć nawet do 18 litrów dziennie! Co więc możemy zrobić w temacie kondensacji? W pomieszczeniach w których wilgotność jest bardzo wysoka dobrym pomysłem byłoby wyposażenie się w osuszacz powietrza. W większości przypadków jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie wietrzeniem i zamontowanymi w oknach nawiewnikami. Zrównoważenie temperatury również może pomóc w bardzo mroźne dni. Więcej informacji w temacie kondensacji i zaparowanych szyb opisaliśmy w poprzednim artykule.

Po drugie: zadbaj o czystość dywanów, podłóg i szafek

Czy wiesz, że środowisko wewnętrzne Twojego domu może być znacznie bardziej zanieczyszczone i szkodliwe niż na zewnątrz? Ostatnie niezależne badanie przeprowadzone w 122 domach wykazało, że zła jakość powietrza może być odpowiedzialna za wywołanie chorób układu oddechowego i dermatologicznych. Badanie wykazało również, że 91 procent domów ma powyżej zalecanych poziomów zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Może to być spowodowane brakiem wentylacji w domu, który umożliwia gromadzenie się szkodliwych oparów, które są szkodliwe dla zdrowia. Dywany znane są z tego, że są rajem dla brudu, roztoczy, włosów i grzybów, które mogą potencjalnie pogorszyć jakość powietrza. To właśnie mikroorganizmy składujące się w tkaninach oraz zalegające na parkietach wywołują astmę, podrażnienia oskrzeli, a także katar sienny i egzemę. Jeśli masz dywan w łazience lub kuchni, który regularnie zmoknie po kąpieli i gotowaniu, warto rozważyć zmianę pokrycia, takiego jak płytki lub laminat, aby wyeliminować idealną pożywkę dla roztoczy, pleśni, grzybów i innych nieprzyjemności. Jeśli chcesz trzymać się dywanu, ważne jest, aby regularnie go dokładnie czyścić i zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia, aby utrzymać wilgotność względną na niskim poziomie. Wszelkie porządki radzimy robić przy otwartym oknie oraz w masce higienicznej. Systematyczne sprzątanie dywanów, mebli i podłogi sprawi, że zmniejszymy ryzyko chorób dróg oddechowych poprawiając jakość powietrza.

Po trzecie: susz pranie na zewnątrz

Mokre pranie to kilogramy wody zawarte w tkaninie, które muszą gdzieś wyparować. Wilgotne gorące powietrze jest nieprzyjemne i ciężkie. Dlatego jeśli chcemy aby jakość naszego powietrza była dobra starajmy się suszyć nasze pranie na balkonie, w suszarni lub na dworzu. Jeśli na zewnątrz jest zbyt zimno by efektywnie dosuszyć nasze ubrania, zadbaj o to by drzwi i okno było co najmniej rozszczelnione.

Po czwarte: pozbądź się pleśni

Pleśń to okropna rzecz, której nikt nie chce, ale może być trudna do pozbycia się. Malowanie pleśni nie jest dobrym pomysłem, ponieważ są szanse, że będzie się znowu pojawiać po jakimś czasie. Pleśń jest rodzajem grzyba, który rozwija się z zarodników w powietrzu. Woli rosnąć w ciepłych, wilgotnych warunkach, gdzie nie ma dużego przepływu powietrza, przez co łazienki i kuchnie często cierpią najgorzej. Podobnie jak w przypadku wielu problemów związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach, większość problemów z pleśnią w domu jest spowodowana głównie wilgotnymi warunkami i brakiem wentylacji. Pleśń, ponieważ wytwarza zarodniki w powietrzu, jest alergenem i środkiem drażniącym, który jest dobrze znany z wywoływania problemów z oddychaniem. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również wpływać na dobre samopoczucie fizyczne, powodując ból głowy lub uczucie zmęczenia lub choroby. Znowu dobry system wentylacji całego domu pomógłby uniknąć problemów z pleśnią, przy czym głównymi opcjami są system PIV (wentylacja z dodatnim wejściem) lub MVHR (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Są to rozwiązania pozwalające zwalczyć już rozwinięte zarodniki. Uniknijmy tego profilaktycznie, wietrząc nasze pomieszczenia oraz sprawdzając zakamarki naszych pomieszczeń.

Po piąte: chroń dom przed pyłkami

Jeśli ktoś z twojej rodziny cierpi na katar sienny, zawsze jest pokusa, aby okna były mocno zamknięte w miesiącach letnich o wysokim natężeniu pyłków drzew i kwiatów. Oczywiście prowadzi to do gorącego, dusznego powietrza. W takich sytuacjach system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła lub oczyszczacz powietrza może zapewnić jakąś alternatywę. Tańszym rozwiązaniem jest siatka zatrzymująca pyłki zamontowana na oknie. Zapobiega ona przedostawaniu się pyłków do mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej wentylacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy otworzyć okno bez strachu przed alergenami.

Czystość i świeżość

Jak widzimy, aby poprawić jakość powietrza w naszym domu musimy regularnie dbać o wentylowanie naszych pomieszczeń. Świetna izolacja okien w połączeniu z ich użytkowym charakterem sprawia że nie musimy popadać w skrajności w zakresie wilgotności i temperatury. Solidne, rozsądnie rozmieszczone okna z pewnością zachęcą nas do wpuszczenia świeżego przyjemnego powietrza. Poprawi to tym samym nasze samopoczucie i utrzyma dom w dobrej kondycji.

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie