Pracujemy w godzinach:Pn-Pt - 8:00 - 16:00
 
Zadzwoń do nas:+48 89 741 32 48
To może cię zainteresować

Nowoczesne okna można wyposażyć w różnego rodzaju szyby – poczynając od bezpiecznych czy regulujących przepływ światła dziennego, a kończąc na pancernych.

 

 

Nowoczesne okna można wyposażyć w różnego rodzaju szyby – poczynając od bezpiecznych czy regulujących przepływ światła dziennego, a kończąc na pancernych.
 
Jaka jest zatem oferta producentów okien, jeśli chodzi o wybór szyb? Jakie są zalety poszczególnych rodzajów pakietów szybowych?
 
- Szyba bezpieczna – jest podklejona folią, dzięki czemu przy rozbiciu rozsypuje się na niekaleczące kawałki lub zostaje zatrzymana w płaszczyźnie okna. Szyby klasy 01 i 02 chronią przed zranieniem w razie rozbicia, natomiast szyby klasy P1 i P2 dodatkowo utrudniają przypadkowe zbicie szyby przy gwałtownym zamknięciu okna i utrudniają włamanie.
 
- Szyba antywłamaniowa, czyli posiadająca klasę P3, P4 i P5, produkowane przede wszystkim ze szkła laminowanego lub żywicowego. Ocenia się, że pod względem skuteczności zastępuje kraty. Szyba antywłamaniowa znacznie dłużej niż bezpieczna utrudnia sforsowanie okna.
 
- Szyba hartowana - ma podwyższoną odporność na uderzenia mechaniczne, w związku z tym jest polecana do dużych witryn czy drzwi podnoszono-przesuwnych.
 
- Szkło przeciwsłoneczne - odbija do 75% promieniowania cieplnego, jest stosowane najczęściej w biurowcach, na fasadach budynków lub ogrodach zimowych.
 
- Szyba dźwiękochłonna - ogranicza przenikanie hałasu do pomieszczeń.
Dzięki takim szybom możliwe jest eliminowanie odczuwania nawet takiego hałasu, jak dźwięk startującego samolotu w domach położonych blisko lotniska. Redukcję hałasu określa się współczynnikiem Rw (podawanym w dB). Standardowe okna mają Rw około 30 dB. Tam, gdzie hałas jest bardziej uciążliwy, potrzebne jest Rw co najmniej 35 dB. W pobliżu lotniska czy torów kolejowych najlepiej zdadzą egzamin okna akustyczne, takie jak model Passiv-line S spółki AdamS z najwyższymi Rw, czyli 45 dB.
 
- Szkło pancerne, czyli szyby odporne na uderzenia młotem czy nawet strzały z broni ręcznej. Tego typu szkło stosowane jest np. w niektórych instytucjach finansowych.
 
Co jeszcze „potrafią” szyby?
Stosując różnego rodzaju szkło możemy wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie dopływu energii cieplnej wytwarzanej przez promienie słoneczne. Mowa tu o współczynniku g, który jest szczególnie istotnym parametrem w przypadku domów pasywnych lub energooszczędnych. Współczynnik przepuszczalności energii zwany g (inaczej Solar Factor) określa jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę jest przepuszczana do wnętrza domu. Ciepłe okna powinny mieć współczynnik g na poziomie około 60%. Im wyższy procent, tym zyski energii z promieniowania słonecznego większe.
Przykładem okna, które łączy w sobie i doskonałe parametry termiczne, i jest przy tym dźwiękochłonne jest okno Passiv-line S spółki AdamS. Dodatkowo jest to okno dające bezpieczeństwo okna antywłamaniowego. https://www.adams.com.pl/oferta/okna-pvc/okna-passiv-line/passiv-line-s