Pracujemy w godzinach:Pn-Pt - 8:00 - 16:00
 
Zadzwoń do nas:+48 89 741 32 48
To może cię zainteresować

Okno energooszczędne powinno nie tylko skutecznie chronić wnętrza przed utratą ciepła, ale też aktywnie pozyskiwać je z otoczenia.

W budynkach energooszczędnych, a szczególnie w domach pasywnych, stawia się przede wszystkim na wykorzystanie okien jako potencjalnych źródeł energii.

Okna i ich współczynnik przenikania ciepła

Normy budowlane określają podstawowe parametry, jakie powinny spełniać okna. Stolarka okienna przeznaczona do domów energooszczędnych musi mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,1 W/m2·K. Dla okien połaciowych to 1,3 W/m2·K .W praktyce można jednak zastosować okna o lepszych parametrach, np. dwukomorowe z ciepłą ramką, które osiągają Uw=0,8 W/m2·K. Jeszcze ostrzejsze normy obowiązują w budownictwie pasywnym , czyli takim, które nie tylko ma niskie zapotrzebowanie na ciepło, ale też jest przystosowane do wykorzystywania ciepła słonecznego, czy wytwarzanego przez domowe sprzęty, a nawet samych mieszkańców. W takich domach współczynnik przenikania ciepła okien nie może być wyższy niż 0,8 W/m2·K. Oknem, które spełnia takie wymagania jest na przykład - ZOBACZ OKNO.
 

Okna z dobrym współczynnikiem g

Współczesna architektura kładzie szczególny nacisk na unikanie strat ciepła i możliwość pozyskiwania energii z czystego i darmowego źródła – słońca. Dlatego budynki są tak projektowane, by wnętrza, w których najwięcej przebywamy znajdowały się od strony południowej, która zapewnia w chłodnych miesiącach najwięcej słonecznego ciepła.
Ważnym w tej sytuacji parametrem okien jest współczynnik przepuszczalności energii zwany g (inaczej Solar Factor). Określa on, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę jest przepuszczana do wnętrza domu. Ciepłe okna powinny mieć współczynnik g na poziomie około 60%. Zasada jest taka, że im wyższy ten procent, tym zyski energii z promieniowania słonecznego będą większe.
https://youtu.be/itVijyEk1pw