Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?

W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien po nocy. Jak zatem temu zapobiec?

Równowaga wilgotności i temperatury

Okna PVC charakteryzują się dużą szczelnością, co jest ich wyjątkową zaletą. Ciepłe powietrze nie ulatuje z naszych pomieszczeń i nie pozwala, by to zimne z zewnątrz wnikało do domu. Nie możemy jednak zapomnieć o naturalnej cyrkulacji powietrza, które w ten czy inny sposób krąży po naszym domu. Powietrze składa się w dużej mierze z pary wodnej i to właśnie ona ma tendencję do osiadania na naszych oknach. Gdy powietrze jest przesycone parą wodną, przy określonej temperaturze może rozpocząć się proces skraplania lub wręcz resublimacji (powstawaniu szronu). Warto zaznaczyć że to właśnie różnice temperatur odgrywają dużą rolę w procesie parowania okien i powstawania szronu. Ciepłe powietrze z wnętrza naszego domu, ma większy potencjał do nasycenia się wilgocią. W zetknięciu z zimną szybą ten potencjał dynamicznie spada, przez co wilgoć musi się „ulotnić”, osadzając się na szybie.

Skutki uboczne parowania okien

Zwiększona wilgotność wynikajaca z zaparowanych okien to przede wszystkim problem dla zdrowia naszych domowników. Parowanie okien powoduje, że na naszych ścianach pojawić się może pleśń co jest bardzo skrajną wypadkową: przegrzania pomieszczenia, braku wentylacji i złego projektu budynku. Jednak nawet kałuże na parapetach i w okolicy uszczelek okiennych nie są korzystne. Rozwijają się tam bakterie i grzyby, a sama wilgoć działa szkodliwie na uszczelki stopniowo je niszcząc. Jeśli chcemy zatem być nie tylko zdrowi  ale też mieć długowieczne okna, warto użyć kilku prostych sposobów na pozbycie się wilgoci z naszych okien.

Wentyl bezpieczeństwa

Aby skutecznie poradzić sobie z zaparowanymi oknami musimy pilnować przede wszystkim wilgotności powietrza. Dobra wentylacja pomieszczeń będzie tu kluczem, który zapobiegnie parowaniu okien. Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać około 40-50%. Otwórzmy więc okno gdy się kąpiemy, gotujemy czy idziemy spać. Wywietrzone pomieszczenie będzie świeższe i pozwoli zbalansować temperaturę i wilgotność. W codziennym funkcjonowaniu wystarczy rozszczelnienie okna lub wyposażenie go w nawiewniki. Te małe urządzenia zadbają za nas o poziom wilgotności. Wyposażone są w czujniki wilgotności, które otwierają nawietrznik w momencie gdy wilgotność pomieszczenia przekracza ustalony poziom. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne okucia pozwalające na rozszczelnienie okien tak, by delikatnie wentylowały nasze pomieszczenie.

Gorący rabat na zimowy czas

Wychodząc na przeciw potrzebom naszych klientów firma Adams przygotowała specjalny rabat na okna i drzwi. Szczelne użytkowe okna to nasze specjalność, a rozwiązania technologiczne stosowane w naszych produktach pozwolą Wam na zrównoważenie wilgotności w waszych pomieszczeniach, co może zapobiec parowaniu okien. Zachęcamy do zgłoszenia się do najbliższego Partnera Handlowego firmy Adams i skorzystanie z rabatu. Oferta trwa do 31.01.2020.

Najnowsze wpisy

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie