Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Przyznajmy to otwarcie, kiedy pot leje nam się z czoła, zaczynamy zachodzić w głowę, jak ochłodzić mieszkanie i stworzyć sobie azyl. Czy w nierównej walce z upałem postawić na nowoczesne rozwiązania czy domowe sposoby naszych babć? Przeczytajcie nasz poradnik i zdecydujcie sami!

Skwar za oknem i nieznośna duchota panująca w mieszkaniu potrafią dać w kość. Tropikalna aura w dzień zabiera siły do pracy, a w nocy nie daje zmrużyć oka. Co zrobić, kiedy słońce wydaje się pracować na wyższych obrotach niż wentylatory, a te na Wasze nieszczęście zniknęły ze sklepowych półek niczym pączki w tłusty czwartek? Sprawdźcie, co może okazać się wybawieniem i pozwolić cieszyć się z letnich dni!

Wietrz mieszkanie rano i wieczorem

Zacznijmy od prewencji i ochładzania murów. Najlepszą porą na wychładzanie naszych czterech kątów jest oczywiście noc, szczególnie jej druga połowa, kiedy to temperatura na dworze jest znośna. Zastanawiacie się, dlaczego? W pierwszych godzinach po zachodzie słońca, ochładza się ziemia, oddając swoje ciepło. Zanim więc złapiecie za klamkę, by otworzyć okno, zastanówcie się, czy nie pogarszacie swojej sytuacji. Nie zapomnijcie również, by wcześnie rano je zamknąć, bo lejący się w ciągu dnia żar z nieba spowoduje efekt odwrotny od oczekiwanego.

Zasada jest prosta – najlepiej robić przeciąg w mieszkaniu, kiedy na zewnątrz jest najchłodniej. To jednak nie jedyne, o czym powinniście pamiętać. Wietrzenie jest bardziej efektywne, jeśli otwieramy okna z dwóch przeciwległych stron. Co jeśli macie okna na jedną stronę? Nic straconego, otwórzcie drzwi na korytarz. Efekt będzie podobny, nastąpi wymiana powietrza, a Wy pozbędziecie się problemu z duchotą.

Zaciemniaj okna w upalne dni

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że im więcej przeszkód napotkają promienie słoneczne w drodze do naszych okien, tym chłodniej będziemy mieć w naszych „czterech kątach”. Jednym z najtańszych sposobów na nadmierne nasłonecznienie mieszkania jest zaciemnienie okien. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się rolety wewnętrzne wykonane z tkaniny dwuwarstwowej lub żaluzję zewnętrzne. Niektóre dostępne na rynku rolety wewnętrzne mają dodatkową warstwę gumy lub foli w kolorze srebra. To rozwiązanie pochłania promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie pozostaje nie tylko zaciemnione, ale i chłodne.

Nieco ulgi przyniesie nam zasłonięcie okna żaluzjami lub zasłonami, najlepiej w jasnym kolorze. W sklepach znajdziecie także folie przeciwsłoneczną, która odbijając promienie słońca ma za zadanie obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Możemy ją montować wewnątrz bądź na zewnątrz okien. Jej ogromną zaletą jest przeźroczystość. Znacznie większe efekty uzyskamy stosując folię zewnętrzną, jednak efektywność przekłada się także na cenę.

Nawilżaj powietrze

Oczywiście nawilżacze powietrza nie działają jak klimatyzacja, ale dzięki nim powietrze stanie się rześkie, a Ty zaczniesz oddychać pełną piersią. Suche i nagrzane powietrze nie jest dobre szczególnie dla dzieci. Taki gadżet nie tylko nawilży powietrze, ale potrafi o 2-3 stopnie obniżyć temperaturę w naszym wnętrzu. Jeśli upały Was zaskoczyły, to możecie poratować się rozwieszając w domu pranie:) Tak, tak, woda parując, schładza i nawilża powietrze.

Wentylatory i klimatyzacja ostatnią deską ratunku

Jeśli wylewacie siódme poty, otwierając i zaciemniając okna, nawilżając powietrze i wyłączając nieużywane urządzenia elektryczne, a w mieszkaniu wciąż jest duszno i gorąco, to czas, by zainwestować nieco grosza w wentylator. Jest on łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalnego montażu. Wentylatory dają nam wrażenie schłodzenia, wprowadzając powietrze w ruch. Pamiętajcie, by kupować je zanim nad Polskę nadejdzie fala upałów, w przeciwnym razie będziecie musieli objeździć sklepy w poszukiwaniu ostatniej sztuki.

Najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie mieszkania w wyjątkowo upalne dni jest oczywiście klimatyzacja, najczęściej stosowana jest w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. W tym przypadku efekt ochłodzenia jest natychmiastowy, jednak jest koszt i konieczność regularnej konserwacji mogą odstraszać, bo przy naszym klimacie będziemy z niej korzystać zaledwie kilka miesięcy w roku.

Pamiętajcie! W upalne dni należy pić dużo wody, unikać długiego gotowania potraw i wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne.

Przedstawiliśmy Wam kilka sposobów na ochłodzenie mieszkania, wybrać swój złoty środek musicie jednak sami! Powodzenia, nie dajcie się upałom:)

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie