Zadzwoń do nas:

+48 89 741 32 48

Pracujemy w godzinach:

Pn-Pt - 8:00 - 16:00

Dlaczego szyby w oknach parują?

Pierwszy śnieg już pojawił się za naszymi oknami, więc zima zbliża się wielkimi krokami. To również z nią możemy zaobserwować problem zaparowanych okien w naszym domu. Jakie możemy zastosować rozwiązania? 

Duże różnice temperatur

To właśnie w okresie zimowym możemy zaobserwować duże różnice temperatur w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Nowoczesne okna PVC charakteryzują się bardzo dobrą szczelnością, przez które nie przedostaje się powietrze z naszego domu. Bardzo dobra szczelność to wielki plus okien PVC. Okna zmniejszają w ten sposób niepotrzebną stratę ciepła, a my zyskujemy mniej wydanych pieniędzy na ogrzanie naszego domu. Odpowiednia temperatura utrzymana w naszym domu oraz wilgotność na poziomie około 40-50 % pomoże w zapobieganiu skraplania się pary wodnej na oknach. Problem pojawia się, gdy w naszym mieszkaniu wentylacja jest kiepska lub nie ma jej wcale. Wówczas o pomoc powinniśmy prosić kominiarza, który może rozwiązać problem, w skrajnym przypadku będziemy musieli stworzyć nowy kanał wentylacyjny. 

Montaż nawiewników w oknach

Nawiewniki to małe plastikowe urządzenia, które montuje się w górnej części okna. Dzięki tym urządzeniom do naszego pomieszczenia trafia nowe oraz świeże powietrze, a stare powietrze przedostaje się przez komin wentylacyjny i wydostaje się z naszego pomieszczenia. Jeśli zaobserwowaliśmy problem w postaci zaparowanych okien, to wówczas powinniśmy stosować kilka rad: 

  1. Utrzymać odpowiednią temperaturę naszego pomieszczenia 
  2. Wilgotność na poziomie 40-50 %
  3. Dodatkowa wentylacja pomieszczenia, gdy kładziemy się spać 
  4. Delikatne rozszczelnienie okien 
  5. Otwórzmy okna, gdy gotujemy w kuchni oraz kiedy bierzemy kąpiel 

Zaparowane okna, a nasze zdrowie

Podczas złej wentylacji w naszym pomieszczeniu zaobserwujemy zaparowane okna czy też wodę na parapetach. Jest to kilka widocznych ubocznych efektów nieprawidłowego obiegu niepotrzebnego powietrza w naszym domu. W przyszłości możemy zaobserwować gorszę skutki w postaci pleśni, czy też grzybów na ścianach, które będą miały bezpośredni wpływ na nasz organizm i naszą odporność. W powstałych kałużach na parapetach mogą rozwijać się groźne bakterie oraz grzyby. Nieodpowiednia wilgotność wpływa niekorzystnie na same okna, w tym bardzo negatywnie na żywotność uszczelek okna. W takim procesie uszczelki tracą swoją właściwość i są narażone na szybsze zniszczenie. 

Jaki negatywny wpływ na nasze zdrowie mają grzyby pleśniowe? Oto kilka z nich:

  1. zwiększona wilgotność, wywołuje schorzenie reumatyczne
  2. nieprzyjemny zapach, nudność, senność, bóle głowy, zawroty głowy, brak apetytu, dolegliwości żołądkowe
  3. wydzielane mykotoksyny zawierające aflatoksynę
  4. mogą wywoływać nawet nowotwory

Dodatkowo możemy zachorować na dolegliwości płucne, astme i alergie.  

Postawmy na zdrowie i nasze okna

Jeśli chcemy cieszyć się w pełni naszym zdrowiem to nasze pomieszczenia, w których spędzamy miły czas, powinny być przyjemne i przede wszystkim zdrowe. Jeśli zadbamy o prawidłowym obiegu powietrza  w naszym pomieszczeniu, to przełoży się bezpośredni na lepszy stan naszego zdrowia.

A jeśli ciągle zwlekacie z umyciem okien, to ten artykuł jest dla Was. Konserwacja okna – o czym należy pamiętać przed zimą– zapraszamy do zapoznania się z nim. 

Najnowsze wpisy

Send an Inquiry

Wyślij zapytanie

Wyślij zapytanie