Pracujemy w godzinach:Pn-Pt - 8:00 - 16:00
 
Zadzwoń do nas:+48 89 741 32 48
To może cię zainteresować

Okna mają służyć nam latami, więc decyzja o ich zakupie powinna być dobrze przemyślana. Przy wyborze nie kierujmy się jedynie ich wyglądem i ceną. Na co więc zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jakie parametry mają znaczenie i jak wybrać najlepsze dla Nas okna.

Zastanawiacie się, jakie okno wybrać? Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od Waszych potrzeb i indywidualnych czynników. Zanim jednak udacie się do sklepu po wymarzone okna, zapoznajcie się z podstawowymi cechami stolarki okiennej i parametrami, które mają wpływ na tłumienie hałasu, izolacyjność cieplną czy wodoszczelność. Uzbrojeni w taką wiedzę na pewno dokonacie odpowiedniego wyboru.

Odwiedzając sklepy, przeglądając branżową prasę i zapoznając się z katalogami oferowanymi przez sprzedawców, możemy powiedzieć jedno - oferta okienna jest bardzo bogata. Jak więc wybrać te najbardziej odpowiednie? My dziś skupimy się na cechach i parametrach okien PCV. Ich podstawową zaletą jest cena (są tańsze od drewnianych). Okna plastikowe są także wytrzymałe i łatwiejsze w konserwacji od okien drewnianych.

Parametry nie takie straszne jak je malują

Nie musicie być fachowcami w tej dziedzinie, wystarczy, że będąc w sklepie weźmiecie karty właściwości użytkowych okien i porównacie je. Oczywiście nie musimy kupować tych o wszystkich właściwościach najwyższych, bo będzie to zapewne najdroższa opcja. Wystarczy jeśli wybrana przez nas stolarka okienna będzie miała parametry, na których najbardziej nam zależy. Dla jednych najważniejsza będzie izolacyjność termiczna – bo energooszczędne okna to gwarancja obniżonych rachunków za ogrzewanie. Współczynnik izolacyjności cieplnej informuje nas o stratach cieplną które uciekają przez okno po zamontowaniu w domu. Im niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz. Najbardziej optymalny to poziom poniżej 1,0 W/ (m2K).

Nie po raz pierwszy zwracamy Wam uwagę na poziom izolacji akustycznej wyrażany współczynnikiem Rw. Podawany jest on w decybelach i informuje nas ile hałasu mniej usłyszymy wewnątrz w porównaniu z otoczeniem zewnętrznym. Im wyższy, tym bardziej korzystny. Jest to bardzo ważny parametr w przypadku osób mieszkających w centrach dużych miast lub przy ruchliwych ulicach (Rw powinno być wówczas na poziomie ok. 33 db).

Zwróć uwagę na parametry, nie zapominaj o dodatkach

Niezależnie od tego na jakie parametry postawiliśmy, w dalszej kolejności pomyślmy o dodatkowych elementach, które mogą okazać się istotne podczas codziennego użytkowania. Jeśli szukamy okna do pokoju dziecięcego, zadbajmy o bezpieczeństwo i zapytajmy o klamki na kluczyk lub na przycisk oraz o wzmacniane szybę, która nie pobije się nawet jeśli dziecko rzuci w nią ciężkim przedmiotem.

W przypadku mieszkania, w którym mamy problem z nadmiarem wilgoci, wybierzmy te z wbudowanymi nawiewnikami.

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych domowników. Zwróćmy, więc uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe, które utrudnią złodziejom dostęp do naszego mieszkania. Klasy odporności na włamanie wyznacza norma PN-EN 1627:2012. Dzieli ona stolarkę na sześć kategorii według kryteriów różnych rodzajów ataków i zróżnicowanej wiedzy przestępców. Im wyższa klasa tym najtrudniej jest się włamać przez okno.

W fachowym montażu siła

Bardzo ważne jest, by zdecydować się na okna u renomowanego producenta i wybrać usługę montażu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymaliśmy rzeczową pomoc przy wyborze produktu oraz fachowy montaż okien. Pamiętajcie, że nawet najdroższe okna przy złym montażu nie spełnią swojej funkcji i nie będą nasłużyć latami.