Rodzaj i kierunek otwierania okien powinien być jednym z kluczowych elementów wpływających na naszą decyzję o ich zakupie. Jest to uzależnione nie tylko od wymagań czy potrzeb natury budowlanej, ale także od naszych przyzwyczajeń i dla naszej wygody.

Jest wiele kryteriów, którymi powinniśmy kierować się wybierając okna. Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy to jego cena i rodzaj. Dziś jednak skupimy się na sposobach i kierunkach otwierania stolarki okiennej, co może z pozoru wydawać się błahostką, ale nią nie jest.

Zanim jakiekolwiek okno trafi do produkcji, do sprzedaży czy do klienta jest wielokrotnie rysowane. Rysunki z objaśnieniami graficznymi potrzebne są nie tylko na etapie projektowania, znajdziemy je także w reklamowych broszurach, ofertowych zapytaniach czy gotowych projektach sprzedażowych. I to właśnie na takich rysunkach widnieje graficzne oznaczenie kierunku i sposobu otwierania ram okiennych.

Umiejętność ich prawidłowego odczytywania przy składaniu zamówienia pozwoli nam dogadać się ze sprzedawcą, tak by zrozumiał, jak zamawiane przez nas okno ma się otwierać. Oczywiście sprzedawca wytłumaczy nam wszystkie kwestie techniczne, ale nasza znajomość tematu, to gwarancja, że w dalszym etapie unikniemy nieporozumień związanych z realizacją naszego zamówienia.

W domach jednorodzinnych zastosowanie mają trzy typy okien: zwykłe, balkonowe i połaciowe. Jednak ze względu na sposób otwierania skrzydła możemy wyróżnić już okna: nieotwierane (stałe lub witryny), uchylne, odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne i obrotowe. Ich budowa jest podobna, różnią się jednak sposobem otwierania.

Sposoby ich oznaczania ustalone są w treści normy PN-EN 12519:2007.

Okna nieotwierane i uchylne stosowane są do pomieszczeń piwnicznych, garażowych czy tez innych gospodarczych. Czasem z zastosowaniem specjalnego systemu otwarcia ręcznego lub elektrycznego jako okna do hal sportowych czy też w biurowcach. W domach pasywnych gdzie zastosowana jest rekuperacja często występują okna typu witryny czyli nieotwierane.

Okna balkonowe w zależności od potrzeb i projektów dzielmy na otwierane klasycznie, jako okna jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe z tzw. ruchomym słupkiem. Balkony te mogą być wykonane klasycznie w całości z PCV lub z tzw. niskim progiem (2cm wysokości) wykonanym z kompozytu i aluminium. Jednak w przypadku tych okien ograniczają nas możliwości techniczne i gabaryty. Dlatego dla większych przeszkleń stosujemy okna nieotwierane tzw. stałe szklenia lub specjalne systemy przesuwane. Do systemów przesuwnych zaliczamy okna typu PSK ( maksymalna szerokość 3300 mm) oraz specjalny system z niskim ( zerowym, czyli HST ( drzwi unoszono – przesuwne), które są obecnie najpopularniejszym systemem okiennym na rynku. Mamy tu bardzo duże możliwości konstrukcyjne, bo możemy wykonać okna o wymiarach 6000 mm na 2700 mm dla konstrukcji białych oraz 6000 na 2500 dla kolorowych. Doskonałe parametry termiczne, techniczne i zerowy próg stanowią o tym, że jest to rozwiązanie dedykowane na duże tarasy, wyjścia na ogród, ale sprowadzi się też na mniejszych balkonach.

Przy czytaniu projektów architektonicznych czy zamawianiu okien prawidłowe oznaczenie sposobu otwierania okien to nie wszystko by nasza stolarka okienna była w pełni funkcjonalna. Konieczne jest także podanie kierunku otwierania skrzydeł okiennych. I choć wybór jest ograniczony – prawe i lewe, to błąd może skutkować zmniejszeniem powierzchni w naszych czterech kątach.

W branży okiennej przyjęło się określać kierunek otwierania skrzydła według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy mamy po prawej stronie, to jest to okno prawe - „OKNO P”. I analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, to jest to okno lewe - „OKNO L”.

Dla przykładu zobaczmy, czy potrafimy odczytać prawidłowo ofertę.

Mamy tu okno referencyjne jednoskrzydłowe 1-SK URL – czyli uchylno rozwierne na lewą stronę.

Pamiętajmy, że rodzaj i kierunek otwierania okien wpływa na późniejszą funkcjonalność okien, a nawet pomieszczeń. By nie mieć problemu z oknami na etapie ich zamawiania, dostawy czy montażu warto wiedzieć, jak prawidłowo odczytać graficzne oznaczenia sposobu i kierunku otwierania skrzydeł okiennych.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL