O becnie w 80-90% domów jednorodzinnych montujemy okna z zestawem trzyszybowym o współczynniku przenikania ciepła dochodzącym do Ug = 0,5 W/(m²·K). Tylko sporadycznie ludzie wymieniają w domach okna, które mają mniej niż dziesięć lat. Jeżeli to robią, przyczyną jest zły montaż, który sprawił, że straciły swoje właściwości.

Co innego z oknami, które mają 13-15 lat. Niby niewiele starsze, a od tych dziesięcioletnich dzieli je przepaść technologiczna. 14 lat temu standardowe okna miały współczynnik przenikania ciepła szyby Ug = 2,8-3 W/(m²·K). Rok, dwa lata później zaczęto powszechnie stosować szyby z powłokami niskoemisyjnymi i argonem wewnątrz pakietu, co pozwoliło obniżyć jego współczynnik przenikania ciepła do Ug = 1,1 W/(m²·K)!

Po oknach 14-letnich płynie woda. Na szybie od strony wnętrza pomieszczenia skrapla się para wodna. W oknach o niskiej emisyjności efekt jest częściej odwrotny. Para wodna osadza się – zwykle rankiem – na zewnątrz okna w okresie wiosenno-jesiennym, gdyż chłodna szyba zachowuje się jak ta w samochodzie.

Co do wentylacji to, wcześniej, w celu uzyskania infiltracji, w oknach wycinano uszczelki. W aprobacie technicznej podawano, że należy usunąć 4-5% obwodu w górnej części skrzydeł. Tak, tylko że klienci jakoś nie dawali się przekonać! Skoro kupili nowoczesne, szczelne okna, nie zgadzali się, by je rozszczelniać – kupują ciepłe i mają być ciepłe. Teraz więcej niż połowa klientów deklaruje, że będzie miała rekuperację, a więc nawiewnik nie jest potrzebny. Śmiem wątpić, czy rzeczywiście wszyscy będą mieli wentylację mechaniczną. Powoli rośnie świadomość poprawnych montaży, wzrasta też świadomość klientów, chociaż nie we wszystkich kwestiach. Rzadko padają pytania o najważniejsze cechy użytkowe, między innymi przenikanie ciepła całych okien, wodoszczelność, przepuszczalność powietrza czy światła, ugięcie ramy, przenikalność energii słonecznej itp. Bardzo popularne jest niestety przekonanie, że im więcej komór, tym profil jest lepszy, im szerszy, tym sztywniejszy albo że profile o tej samej liczbie komór powinny mieć taką samą cenę, więc najtańszy z nich jest najlepszy.

 

ekspert

Krzysztof Wycech

z Warszawy, właściciel firmy zajmującej się sprzedażą i montażem okien

Shortcuts

Copyright © 1993 - 2021 "AdamS" H. Pędzich