Okna do domu powinny wyglądać podobnie, tak by ładnie prezentowały się z zewnątrz. Jednak nic nie toi na przeszkodzie, by miały różne wielkości i parametry techniczne. Różnice te wynikają z funkcji pomieszczenia i ustawienia ściany, na której okno będzie zamontowane względem stron świata. Jesteście ciekawi, jakie okna wybrać? A może chcecie sprawdzić, czy we Waszych czterech kątach stolarka jest prawidłowo dobrana? Ten artykuł rozwieje Wasze wątpliwości.

Wybierając okna do naszego domu powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in. lokalizację działki, poziom hałasu, usytuowanie względem stron świata, funkcję pomieszczeń czy estetykę domu.

Przeciwieństwa się przyciągają

Niemal do wszystkich pomieszczeń w domu polecane są okna energooszczędne. Pozwalają one zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem. Polecane są szczególnie w domach pasywnych i energooszczędnych.

Okna energooszczędne charakteryzują się szeroką zabudową profili, pakietem szybowym, na który składają się trzy tafle szkła, potrójnym systemem uszczelek. Szczególnie polecamy okna z linii Passiv-Line firmy AdamS, które w porównaniu z tradycyjną stolarką gwarantują nam o 60% lepszą izolacyjność cieplną.

W pomieszczeniach zorientowanych na południe warto pomyśleć o ochronie przed przegrzewaniem. Można wówczas zastosować okna energooszczędne z pakietem przeciwsłonecznym np. antisol – niskorefleksyjne szkło przeciwsłoneczne, które tłumi promieniowanie słoneczne, poprzez pochłanianie promieniowania świetlnego i cieplnego. To także idealne rozwiązanie do salonu z dużymi oknami od strony południowej.

Pamiętajcie także, że ochronić przed przegrzewaniem pomieszczeń i oślepianiem promieniami słonecznymi mogą nas także odpowiednie akcesoria okienne – rolety, żaluzje czy markizy.

Poczuj się bezpiecznie w swoim domu

Oczywiście, nie ma okien, które w 100% ochronią nas przed włamywaczami, są jednak takie o podwyższonej odporności na włamanie. Okna Premium proponowane przez Firmę AdamS mają w standardzie pakiet bezpieczeństwa (rolki KoPiBo, czyli grzybek obrotowy, zaczep antywłamaniowy oraz klamkę Secustic z mechanizmem blokującym). Ponadto można zastosować pakiety szybowe antywłamaniowe – specjalny rodzaj szkła laminowanego o większej ilości warstw folii, utrudniające przejście przez szybę.

Bezpieczny dom to nie tylko ten, który ochroni nas przed włamaniem, ale także ochroni domowników przed wypadkami. Wybierając okna do pokoju naszego małego lokatora, skupmy się na jego bezpieczeństwie. Po pierwsze wybierzmy wzmocnioną szybę (hartowaną), która nie pobije się nawet jeśli dziecko rzuci w nią ciężkim przedmiotem. Po drugie nie zapominajmy o specjalnych klamkach z kluczykiem. Takie rozwiązanie zabezpieczy przed otwarciem okna przez małe rączki. Co ciekawe, w ofercie stolarki okiennej marki AdamS znajdziecie także klamki z przyciskiem zamiast kluczyka.

Cicha noc to gwarancja spokojnego snu

Ratunkiem w przypadku miejskiego zgiełku czy hałaśliwego sąsiada będą okna energooszczędne. Odpowiednio dobrana stolarka okienna pozwoli zatem maksymalnie zredukować hałas docierający do mieszkania z zewnątrz, zapewniając lokatorom komfort akustyczny. Komfort akustyczny otrzymacie poprzez zamontowanie okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej Passiv Line S, S jak Silence, firmy AdamS. Okno dedykowane jest dla wszystkich ceniących sobie ciszę. Dzięki zastosowaniu specjalnego pakietu szybowego z ciepłą ramką o podwyższonych właściwościach izolacyjności akustycznej i Ug= 0,6 W/m2K oraz profilu z trzema uszczelkami uzyskaliśmy współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie Rw = 37 db (-1,-4).

Postaw na wygodę i praktyczne rozwiązania

W kuchni i łazience, gdzie często potrzebne jest intensywniejsze wietrzenie, przydatne mogą okazać się okna z mechanizmem regulacji uchyłu. Pozwoli to zablokować skrzydło w jednej z kilku pozycji, a tym samym kontrolować napływ świeżego powietrza. Mechanizm uchroni także przed zatrzaśnięciem się okna. W pomieszczeniach, w których mamy problem z nadmiarem wilgoci, wybierzmy okna z wbudowanymi nawiewnikami.

Okna ze stopniowym uchyłem mogą się idealnie sprawdzić także w sypialni. Szczególnie jeśli lubicie spać przy otwartym oknie.

Strony świata robią różnice

Już na etapie projektu architektonicznego warto pamiętać, na którą stronę świata powinny wychodzić okna w kuchni czy salonie. Każde pomieszczenie w zależności od funkcji jaką pełni, potrzebuje różnej ilości oświetlenia.

Główna zasada jest taka, że najlepiej, by salon był skierowany na zachód lub południe, tak aby był jak najdłużej oświetlony w ciągu dnia światłem dziennym. To przecież tu toczy się życie rodzinne. Pokoje w południowej części domu są najdłużej oświetlone światłem dziennym przez cały dzień. Decydując się na salon od strony zachodniej musimy liczyć się z intensywnym nasłonecznieniem w godzinach popołudniowych, ale kolacje z zachodzącym za oknem słońcem mogą Was skusić.

W kuchni, gdzie gotujemy, unosi się para wodna, jest i tak bardzo ciepło. Jeśli dodamy do tego letnie promienie słońca, to przegrzewanie pomieszczenia mamy gwarantowane. Jeśli więc wizja przygotowywania posiłków w ukropie Was nie zachęca, to zaplanujcie ją w północnej lub wschodniej części domu.

Nawet jeśli nie zaliczacie się do rannych ptaszków, to zapewne lubicie budzić się z promieniami słońca padającymi delikatnie na twarz. Poranne słońce wpadające do naszej sypialni daje radość i energię. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie jej od wschodu, ponieważ słońce od tej strony nie grzeje zbyt mocno. Dzięki temu latem unikniecie przegrzania pokoju, a w czasie letniego upału będziecie mogli schronić się i odpocząć w przyjemnym chłodzie.

Całkiem inaczej wygląda sprawa z oknami w pokoju dziecka, który jest nie tylko sypialnią, ale także bawialnią i miejscem nauki. Tu warto pomyśleć o oknach skierowanych na południowy zachód.

Pamiętajcie, że planując rozmieszczenie okien w domu, powinniście odnieść się do stron świata i związanym z tym stopniem natężenia promieniowania słonecznego.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL