Okna mają służyć nam latami, więc decyzja o ich zakupie powinna być dobrze przemyślana. Przy wyborze nie kierujmy się jedynie ich wyglądem i ceną. Na co więc zwrócić uwagę? Podpowiadamy, jakie parametry mają znaczenie i jak wybrać najlepsze dla Nas okna.

Zastanawiacie się, jakie okno wybrać? Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od Waszych potrzeb i indywidualnych czynników. Zanim jednak udacie się do sklepu po wymarzone okna, zapoznajcie się z podstawowymi cechami stolarki okiennej i parametrami, które mają wpływ na tłumienie hałasu, izolacyjność cieplną czy wodoszczelność. Uzbrojeni w taką wiedzę na pewno dokonacie odpowiedniego wyboru.

Odwiedzając sklepy, przeglądając branżową prasę i zapoznając się z katalogami oferowanymi przez sprzedawców, możemy powiedzieć jedno - oferta okienna jest bardzo bogata. Jak więc wybrać te najbardziej odpowiednie? My dziś skupimy się na cechach i parametrach okien PCV. Ich podstawową zaletą jest cena (są tańsze od drewnianych). Okna plastikowe są także wytrzymałe i łatwiejsze w konserwacji od okien drewnianych.

Parametry nie takie straszne jak je malują

Nie musicie być fachowcami w tej dziedzinie, wystarczy, że będąc w sklepie weźmiecie karty właściwości użytkowych okien i porównacie je. Oczywiście nie musimy kupować tych o wszystkich właściwościach najwyższych, bo będzie to zapewne najdroższa opcja. Wystarczy jeśli wybrana przez nas stolarka okienna będzie miała parametry, na których najbardziej nam zależy. Dla jednych najważniejsza będzie izolacyjność termiczna – bo energooszczędne okna to gwarancja obniżonych rachunków za ogrzewanie. Współczynnik izolacyjności cieplnej informuje nas o stratach cieplną które uciekają przez okno po zamontowaniu w domu. Im niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz. Najbardziej optymalny to poziom poniżej 1,0 W/ (m2K).

Nie po raz pierwszy zwracamy Wam uwagę na poziom izolacji akustycznej wyrażany współczynnikiem Rw. Podawany jest on w decybelach i informuje nas ile hałasu mniej usłyszymy wewnątrz w porównaniu z otoczeniem zewnętrznym. Im wyższy, tym bardziej korzystny. Jest to bardzo ważny parametr w przypadku osób mieszkających w centrach dużych miast lub przy ruchliwych ulicach (Rw powinno być wówczas na poziomie ok. 33 db).

Zwróć uwagę na parametry, nie zapominaj o dodatkach

Niezależnie od tego na jakie parametry postawiliśmy, w dalszej kolejności pomyślmy o dodatkowych elementach, które mogą okazać się istotne podczas codziennego użytkowania. Jeśli szukamy okna do pokoju dziecięcego, zadbajmy o bezpieczeństwo i zapytajmy o klamki na kluczyk lub na przycisk oraz o wzmacniane szybę, która nie pobije się nawet jeśli dziecko rzuci w nią ciężkim przedmiotem.

W przypadku mieszkania, w którym mamy problem z nadmiarem wilgoci, wybierzmy te z wbudowanymi nawiewnikami.

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych domowników. Zwróćmy, więc uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe, które utrudnią złodziejom dostęp do naszego mieszkania. Klasy odporności na włamanie wyznacza norma PN-EN 1627:2012. Dzieli ona stolarkę na sześć kategorii według kryteriów różnych rodzajów ataków i zróżnicowanej wiedzy przestępców. Im wyższa klasa tym najtrudniej jest się włamać przez okno.

W fachowym montażu siła

Bardzo ważne jest, by zdecydować się na okna u renomowanego producenta i wybrać usługę montażu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymaliśmy rzeczową pomoc przy wyborze produktu oraz fachowy montaż okien. Pamiętajcie, że nawet najdroższe okna przy złym montażu nie spełnią swojej funkcji i nie będą nasłużyć latami.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL