Wymiana okien to poważna decyzja, której nie podejmujemy pochopnie, a zarazem spora inwestycja, gdzie nie warto oszczędzać. Zanim podejmiecie ten krok zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

Na ramie okiennej lub szybie widzicie uszkodzenia? W mieszkaniu czujecie przewiew, a za ogrzewanie płacicie coraz wyższe rachunki? A może macie problemy z zamykaniem okna? To oznacza tylko jedno: potrzebne Wam nowe okna. Jak podpowiadają specjaliści, nie są to jedyne oznaki, że Wasze okna nie spełniają swojej funkcji. Zebraliśmy kilka z najczęstszych przyczyn, aby pokazać, że czas na wymianę.

Dobrej jakości okna powinny nam służyć nawet kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że zostały odpowiednio dobrane i zamontowane. Okazją, by sprawdzić ich stan techniczny są większe porządki, na święta i specjalne okazje, bo wtedy większość z nas zabiera się za mycie okien.

Zimą nie musi być zimno

Najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich nieszczelność. Ciepło uciekające zimą przez okna sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie rosną błyskawicznie, a mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają komfortu cieplnego. To główny argument przemawiający za szybką wymianą okien na nowe, jednak nie jedyny, gdyż - z drugiej strony- stare, zimne szyby sprawiają, że nasze mieszkanie szybko się nagrzewa w okresie letnim. Decyzja o wymianie stolarki okiennej na taką o lepszych właściwościach termoizolacyjnych sprawi, że zmniejszy się nie tylko utrata ciepła, ale także nasze rachunki poniesione na dogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Wybierając w sklepie nowe okna, zapytajmy sprzedawcę o współczynnik przenikania ciepła, który określa ile ciepła będzie Wam uciekało przez okno. Im niższa wartość, tym mniejsze straty ciepła w Waszym mieszkaniu.

Uszkodzenia widoczne gołym okiem

Przypadki chodzą po ludziach, praktycznie w każdym domu może dojść do niefortunnego wypadku, próby włamania oraz aktu wandalizmu. Upadająca podczas burzy gałąź, czy nieostrożna dziecięca zabawa mogą spowodować uszkodzenia okien. W niektórych przypadkach wystarczy naprawa uszkodzonego elementu, ale czasami konieczna jest wymiana na nowe. I tu najlepiej zdać się na pomoc fachowca, który fachowym okiem oceni stan istniejącej stolarki.

Wygląd okien pozostawia wiele do życzenia

Spoglądasz w okno i widzisz, że nie wygląda ono tak ładnie jak dawniej. To normalne, że jego wygląd zmienia się pod wpływem użytkowania i działania czynników atmosferycznych. Po latach, na powierzchni okien mogą pojawić się rysy, przebarwienia i plamy. Dla wielu z nas to powód, by zdecydować się na remont.

Renowacja okien na własną rękę jest jednakże niemożliwa, bo choć w sklepach znajdziemy folię renowacyjną, to w praktyce jej użycie często okazuję się bardzo kosztowne. Egzaminu nie zda także próba samodzielnego przemalowania ram okiennych, gdyż do ich lakierowania używa się profesjonalnych podkładów i farb, które nakładane są metodą natryskową w warunkach przemysłowych. Wcześniejsze, dokładne zeskrobanie starej farby jest raczej niewykonalne…

Hałas nie daje Ci spać

Nie możecie zmrużyć oka, bo hałas uliczny jest nie do zniesienia? Oznacza to, że Wasze okna w niewystarczający sposób tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. W tym przypadku również warto rozważyć ich wymianę.

Izolacyjność akustyczną stolarki okiennej określa ważony wskaźnik izolacji akustycznej Rw, z korekta C, Ctr – w zależności od rodzaju hałasu. O tym więcej w innym artykule.

Generalnie: im jest on wyższy, tym dla Was korzystniej. Jeśli mieszkacie przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta zainwestujcie w szyby o Rw nie niższym niż 35 dB. Na przedmieściach czy spokojnym osiedlu wystarczą takie o współczynniku od 30 do 32 dB. Zanim jednak udacie się do sklepu po nowe okna dowiedzcie się, z jakim natężeniem hałasu macie na co dzień do czynienia. Dla większości miejscowości stworzono tzw. mapy akustyczne, gdzie można to sprawdzić.

Zatem podsumowując, najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich zły stan techniczny, czyli nieszczelność, zniszczone i wypaczone ramy oraz kłopoty z ich użytkowaniem, zamykaniem, otwieraniem. Jeśli już wiesz, że przyszedł czas na wymianę okien, zapoznaj się z naszą ofertą.

Pamiętajcie, że prawidłowa pielęgnacja okien i używanie odpowiednich środków czyszczących przedłuży ich żywot i ładny wygląd.

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL