Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.

Niezbędna jest wentylacja

Aby poprawić jakość powietrza w domu, musimy skupić się na wentylacji. Właściwe wietrzenie domu przyniesie ogromne korzyści Tobie i Twojemu mieszkaniu. Najprostszą formą wentylacji mechanicznej jest zastosowanie wentylatorów wyciągowych w połączeniu ze szczelinowymi otworami wentylacyjnymi (nawiewnikami) w oknach. Powietrze jest wydobywane z pomieszczeń, w których wytwarzana jest wilgoć, z łazienek i kuchni. Świeże powietrze jest zasysane do domu przez otwory wentylacyjne umieszczone w przeszkleniach. Obecnie we wszystkich nieruchomościach, już na etapie

projektu przykłada się dużą wagę to rozmieszczenia tzw. kratek wentylacyjnych. Myśląc o oknach musimy brać pod uwagę możliwość doprowadzenia świeżego powietrza. Wysoka izolacyjność okien to niekwestionowana zaleta, jednak musimy mieć nad nią kontrolę, choćby dzięki możliwości rozszczelnienia okna lub zamontowania wspomnianych wcześniej nawiewników.

Po pierwsze: pozbądź się kondensacji

58% właścicieli domów deklaruje, że spotkało się z negatywnymi skutkami kondensacji w swoich nieruchomościach. Ten szczególny problem nasila się szczególnie w okresie zimowym gdy w naszym domu wzrasta poziom wilgotności powietrza. Gorące powietrze jest niejako uwięzione w pomieszczeniu i osadza się na chłodnych powierzchniach. Brak wystarczającej wentylacji i wysoka różnica temperatur sprawia że na szybach, kafelkach i drzwiach formują się kropelki wody. Najbardziej narażone na negatywne skutki kondensacji są kuchnie, łazienki i pomieszczenia z balkonem. Co ciekawe, dom w którym żyje czteroosobowa rodzina dzięki temu zjawisku, potrafi wytworzyć nawet do 18 litrów dziennie! Co więc możemy zrobić w temacie kondensacji? W pomieszczeniach w których wilgotność jest bardzo wysoka dobrym pomysłem byłoby wyposażenie się w osuszacz powietrza. W większości przypadków jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie wietrzeniem i zamontowanymi w oknach nawiewnikami. Zrównoważenie temperatury również może pomóc w bardzo mroźne dni. Więcej informacji w temacie kondensacji i zaparowanych szyb opisaliśmy w poprzednim artykule.

 

Po drugie: zadbaj o czystość dywanów, podłóg i szafek

Czy wiesz, że środowisko wewnętrzne Twojego domu może być znacznie bardziej zanieczyszczone i szkodliwe niż na zewnątrz? Ostatnie niezależne badanie przeprowadzone w 122 domach wykazało, że zła jakość powietrza może być odpowiedzialna za wywołanie chorób układu oddechowego i dermatologicznych. Badanie wykazało również, że 91 procent domów ma powyżej zalecanych poziomów zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Może to być spowodowane brakiem wentylacji w domu, który umożliwia gromadzenie się szkodliwych oparów, które są szkodliwe dla zdrowia. Dywany znane są z tego, że są rajem dla brudu, roztoczy, włosów i grzybów, które mogą potencjalnie pogorszyć jakość powietrza. To właśnie mikroorganizmy składujące się w tkaninach oraz zalegające na parkietach wywołują astmę, podrażnienia oskrzeli, a także katar sienny i egzemę. Jeśli masz dywan w łazience lub kuchni, który regularnie zmoknie po kąpieli i gotowaniu, warto rozważyć zmianę pokrycia, takiego jak płytki lub laminat, aby wyeliminować idealną pożywkę dla roztoczy, pleśni, grzybów i innych nieprzyjemności. Jeśli chcesz trzymać się dywanu, ważne jest, aby regularnie go dokładnie czyścić i zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia, aby utrzymać wilgotność względną na niskim poziomie. Wszelkie porządki radzimy robić przy otwartym oknie oraz w masce higienicznej. Systematyczne sprzątanie dywanów, mebli i podłogi sprawi, że zmniejszymy ryzyko chorób dróg oddechowych poprawiając jakość powietrza.

Po trzecie: susz pranie na zewnątrz

Mokre pranie to kilogramy wody zawarte w tkaninie, które muszą gdzieś wyparować. Wilgotne gorące powietrze jest nieprzyjemne i ciężkie. Dlatego jeśli chcemy aby jakość naszego powietrza była dobra starajmy się suszyć nasze pranie na balkonie, w suszarni lub na dworzu. Jeśli na zewnątrz jest zbyt zimno by efektywnie dosuszyć nasze ubrania, zadbaj o to by drzwi i okno było co najmniej rozszczelnione.

Po czwarte: pozbądź się pleśni

Pleśń to okropna rzecz, której nikt nie chce, ale może być trudna do pozbycia się. Malowanie pleśni nie jest dobrym pomysłem, ponieważ są szanse, że będzie się znowu pojawiać po jakimś czasie. Pleśń jest rodzajem grzyba, który rozwija się z zarodników w powietrzu. Woli rosnąć w ciepłych, wilgotnych warunkach, gdzie nie ma dużego przepływu powietrza, przez co łazienki i kuchnie często cierpią najgorzej. Podobnie jak w przypadku wielu problemów związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach, większość problemów z pleśnią w domu jest spowodowana głównie wilgotnymi warunkami i brakiem wentylacji. Pleśń, ponieważ wytwarza zarodniki w powietrzu, jest alergenem i środkiem drażniącym, który jest dobrze znany z wywoływania problemów z oddychaniem. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również wpływać na dobre samopoczucie fizyczne, powodując ból głowy lub uczucie zmęczenia lub choroby. Znowu dobry system wentylacji całego domu pomógłby uniknąć problemów z pleśnią, przy czym głównymi opcjami są system PIV (wentylacja z dodatnim wejściem) lub MVHR (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Są to rozwiązania pozwalające zwalczyć już rozwinięte zarodniki. Uniknijmy tego profilaktycznie, wietrząc nasze pomieszczenia oraz sprawdzając zakamarki naszych pomieszczeń.

Po piąte: chroń dom przed pyłkami

Jeśli ktoś z twojej rodziny cierpi na katar sienny, zawsze jest pokusa, aby okna były mocno zamknięte w miesiącach letnich o wysokim natężeniu pyłków drzew i kwiatów. Oczywiście prowadzi to do gorącego, dusznego powietrza. W takich sytuacjach system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła lub oczyszczacz powietrza może zapewnić jakąś alternatywę. Tańszym rozwiązaniem jest siatka zatrzymująca pyłki zamontowana na oknie. Zapobiega ona przedostawaniu się pyłków do mieszkania, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej wentylacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy otworzyć okno bez strachu przed alergenami.

Czystość i świeżość

Jak widzimy, aby poprawić jakość powietrza w naszym domu musimy regularnie dbać o wentylowanie naszych pomieszczeń. Świetna izolacja okien w połączeniu z ich użytkowym charakterem sprawia że nie musimy popadać w skrajności w zakresie wilgotności i temperatury. Solidne, rozsądnie rozmieszczone okna z pewnością zachęcą nas do wpuszczenia świeżego przyjemnego powietrza. Poprawi to tym samym nasze samopoczucie i utrzyma dom w dobrej kondycji.

 

 

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL