Dom pasywny cechuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania pomieszczeń. Stąd konieczność montowania ciepłych okien, które spełniają odpowiednie normy.

Budynek osiąga standard domu pasywnego, jeżeli jego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/(m²*rok). Dla porównania, domy energooszczędne potrzebują do 40 kWh/(m2*rok).

Ważne współczynniki, czyli Uw i g

Dobre okno w budynku pasywnym nie tylko ogranicza straty ciepła, ale także wykorzystuje ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Musi spełniać normy wymagane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, czyli posiadać następujące parametry: ⦁ współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K ⦁ współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g minimum 60 % Takie normy spełnia na przykład okno AdamS Passiv-line PLUS, które uzyskuje współczynnik Uw=0,7 W/m2K, przy pakiecie trzyszybowym o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Przestrzenie między szybami wypełnia gaz (argon), natomiast w komorach profili są zastosowane kształtki styropianowe i piana poliuretanowa. Jest to innowacyjne rozwiązanie podnoszące izolacyjność termiczną okna.
 

Rozplanowanie okien w domu pasywnym

Po stronie południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, powinno być jak najwięcej przeszkleń. Im większe okna zostaną tam zamontowane, tym większe będą zyski energii z promieniowania słonecznego. Co istotne, duże przeszklenia powinny mieć jak najmniej podziałów, ponieważ każdy podział pogarsza współczynnik przenikalności ciepła całego okna Uw i powoduje straty ciepła. Czemu tak się dzieje? Ponieważ szyby lepiej izolują termicznie niż profile. Dla przykładu w oknie AdamS Passiv-line PLUS współczynnik Ug, czyli przenikalności cieplnej szyb wynosi 0,5 W/m2K, natomiast Uf (współczynnik profili) to 0,9 W/m2K. Zatem obowiązuje zasada, że im mniejszy jest udział powierzchni profili w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła całego okna będzie niższy, a więc lepszy.
Od strony północnej okien powinno być jak najmniej, bowiem będą one generowały straty ciepła.
 

 

Ciepła ramka dystansowa

Szczególnie w domu pasywnym ważna jest maksymalna redukcja mostków termicznych, a więc miejsc, przez które ucieka ciepło. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ramka dystansowa w oknie, odpowiadająca za mostki cieplne na styku szklenia z profilem. Ramka jest wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej - z tworzywa sztucznego lub bardzo cienkiego metalu, np. aluminium. Standardowa ramka dystansowa z aluminium ma liniowy współczynnik przenikania ciepła φ = 0,07 W/(m2K). Ciepłe ramki z tworzyw sztucznych mają współczynnik φ = 0,04, a najcieplejsze nawet 0,031.

 

 

Osłony na okna

W słoneczne dni duże przeszklenia pozyskują energię, ale gdy jest pochmurno mogą powodować straty ciepła. Stąd konieczność montowania na oknach osłon, takich jak żaluzje, rolety czy ekrany, które będą ograniczać ucieczkę ciepła na zewnątrz.
To może cię zainteresować

Inspiracje

Czemu wiosna to idealna pora na wymianę okien?
Jest wiele powodów czemu wymiana okien powinna być naturalnym krokiem w rozbudowie Twojego domu. Nowe okna zwiększą wartość Twojego domu oraz komfort jego korzystania. Wiedząc że to prawda, zadajemy więc pytanie czemu to właśnie wiosna jest najlepszym okresem w roku na wymianę okien? Znajdziecie tu kilka powodów, które przekonają was by wymianę okien zaplanować właśnie na wiosnę.
Taras przedłużeniem domu
Budując swój dom, pragniemy aby był on możliwie przestronny i przytulny. Jednak rodzinny dom to nie tylko budynek, a również teren okalający konstrukcję. To, w jaki sposób będziemy połączeni bądź oddzieleni od natury wpływać będzie na nasze samopoczucie i komfort użytkowania domu. 
Zasłony na okna – jak je dobrać?
Okno jest naszym źródłem naturalnego światła. Stawiając na niezakryte okno, decydujemy się na przestronność i mocno doświetlonego pomieszczenia. Wiele osób, preferuje jednak przytulny ciemniejszy klimat. W tym celu warto zastanowić się, czy zasłony nie są dobrym rozwiązaniem. Dobierając odpowiednie zasłony, nie musimy przecież rezygnować ze światła w naszym domu.

Porady

Budownictwo pasywne - tylko z Passiv-Line Ultra
Czym jest budownictwo pasywne i jak wpisują się w nie nowoczesne systemy okienne? W tym artykule przybliżymy Wam jakie korzyści przynosi zbudowanie pasywnego obiektu i jakie technologie musimy stosować by było one dla nas wydajne i opłacalne.
Poprawa jakości powietrza czyli jak usprawnić wentylację Twojego domu
Wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach Twojego domu to kluczowa kwestia dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie dlatego powinniśmy zawsze dbać o to by świeże i rześkie powietrze było priorytetem w naszym domu. W tym artykule dzielimy się wskazówkami pomocnymi w poprawie jakości powietrza oraz przybliżymy zjawiska temu towarzyszące.
Jak radzić sobie z zaparowanymi oknami zimą?
W okresie zimowym, pragniemy aby nasze domowe zacisze było przytulnie ciepłe. Dobre ogrzewanie i wydajne okna, idące w parze z przemyślaną konstrukcja budynku zapewnią nam komfortowe warunki w zimowe wieczory. Pamiętać jednak musimy, że przy dużych różnicach temperatur możemy zetknąć się z problemem zaparowanych okien. Jak zatem temu zapobiec?

Testy | Recenzje

Okna antywłamaniowe – bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich
Bezpieczeństwo domu to najważniejsza i podstawowa wartość, jaką chcemy zapewnić swojej rodzinie. Jest to również dbanie o bezpieczeństwo naszego dobytku. Często jednak nie doceniamy umiejętności i sprawności włamywaczy pragnących naruszyć spokój naszego miru domowego. Wykorzystują oni naszą nieobecność oraz nieświadomość. Okna i drzwi balkonowe są jednymi z najpopularniejszych miejsc, od jakich zaczynają rabusie. Przy użyciu prostych narzędzi, takich jak łom czy młot mogą rozpracować z łatwością zwykłe okno. Okno antywłamaniowe będzie już sporym wyzwaniem dla złodzieja, zniechęcając go do podejmowania dalszych prób.
Tak dbamy o jakość naszych okien! [video]
Doskonała jakość produktów firmy AdamS to z pewnością zasługa naszych pracowników, ale także Zakładowej Kontroli Produkcji, która na bieżąco bada m.in. szczelność naszych okien. W naszym materiale video prezentujemy badanie szczelności, które jest jedną z najważniejszych form dbania o jakość okien. Zapraszamy!
Nasze okna w nowej technologii
Wkroczyliśmy w nowy rok z dużym rozmachem i wyraźną zmianą w technologii produkcji naszych okien. Jest to oczywiście zmiana pozytywna, podyktowana wprowadzeniem nowoczesnej linii produkcyjnej V-Perfect w technice łączenia profili.

Nowoczesne rozwiązania

Okno w łazience? Tylko PRIVA-LITE
Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się w pełni intymnie. Czy okno w łazience musi wiązać się z utratą tej właściwości? Wbrew pozorom może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo przed wścibskimi spojrzeniami, ale także poprawić komfort korzystania z łazienki.
Okna w kontekście inteligentnego domu
Przy projektowaniu domu, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania. Zdalna kontrola nad wybranymi aspektami naszego domu zaoszczędzi nam wysiłku, zmniejszy straty energetyczne i sprawi, że nasze zacisze będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym więc jest system inteligentnego domu i jak w jego kontekście prezentuje się korzystanie z okien?
Okna PCV w pełni antracytowe
Kolorystyka okien plastikowych nie ogranicza się jedynie do kolorów oklein, to także barwa rdzenia. W pełni kolorowe profile okienne stają się coraz bardziej modne, a światową architekturę podbijają szare odcienie, szczególnie antracyt.

Katalogi

Newsletter - loader
Newsletter

Sprawdzić poprawność adresu e-mail i spróbuj jeszcze raz.

AdamS Sp. z o.o. Sp.k.     11-700 Mrągowo, ul. Leśna Droga 10A
Telefon: +48 89 741 32 48, E-mail: adams@adams.com.pl

Strona wykorzystuje pliki cookies dla lepszego działania. Korzystając ze strony godzisz się na to.
PROJEKT I WYKONANIE: CREATIVEROOM.PL